Razem się bawimy, razem się kształcimy
Szkoła Promująca Zdrowie

Szkoła promująca Zdrowie

Jesteśmy Szkołą Promującą Zdrowie.

Kształcimy w naszych uczniach nawyki zdrowego trybu życia, uświadamiamy niebezpieczeństwa zawiązane ze spożywnaniem tak zwanego pustego jedzenia. Uczymy, że uprawianie sportu pomaga ustrzec się wielu chorób.
Uczymy tego nie tylko w trakcie zajęć lekcyjnych ale także poprzez przykład, a nade wszystko poprzez udział w różnego rodzaju zawodach sportowych, gry i zabawy, konkursy, a także poprzez spotkania z interesującymi ludźmi.

W roku 2014/2015 podjęliśmy starania o przyznanie naszemu Zespołowi Szkół po raz kolejny certyfikatu "Szkoły promującej zdrowie". Nasze starania zostały uwieńczone sukcesem.



Rok szkolny 2023/2024


Plastik nie taki fantastik, ale...

30 października odbyły się pierwsze warsztaty w ramach projektu "Plastik nie taki fantastik? -dajmy mu drugie życie!" Na pierwszym spotkaniu "Jakie mamy tworzywa?" - uczniowie Szkoły Podstawowej dowiedzieli się z jakich tworzyw powstaje papier, meble, ubrania, naczynia, zabawki i wiele innych przedmiotów użytku codziennego. Zrozumieli jak powstaje plastik i jak ważne jest dla naszego środowiska pojęcie recyklingu. Uczniowie w stercie odpadów odnaleźli list od Ziemi i wspólnie zastanawiali się jak pomóc naszej planecie w walce z jej zanieczyszczeniem



Sprzątamy Świat!

20 września klasy 7a SP oraz 3A SPP pod opieką Pań: Agnieszki, Krystyny i Basi wyruszyły na akcję sprzatanie świata. Choć sprzatamy świat od lat, jednak okazuje się, że ciągle jest wiele do zrobienia. Z dwóch niewielkich lokalizacji zebraliśmy 17 kg szkła, 8 kilogramów plastiku i metalu, 3 kilogramy papieru i bardzo, bardzo, dużo niedopałków papierosów oraz kapsli. Znalazły się również dwie opony, łopata i rozwalona kanapa. Choć było nam przykro, że tylu ludzi nie dba o nasz świat, to jesteśmy dumni z siebie - my nie tylko nie śmiecimy, ale też sprzątamy świat!





Rok szkolny 2022/2023


Dzieciaki nie boją się treningu

Uczniowie klas 1-3 biorą udział w projekcie " Zawsze w drodze ze sportem. Dzieciaki nie boją się treningu" i podejmują wiele ciekawych inicjatyw, które służą propagowaniu zdrowego stylu życia. Codziennie prowadzą dla siebie nawzajem poranną gimnastykę wchodząc w rolę trenera i sportowca, świetnie się się przy tym bawią. Promujemy picie wody jako podstawowego i najzdrowszego napoju. Ostatnio mieliśmy także okazję spotkać się z Panem Grzegorzem Sudołem, który jest wielokrotnym medalistą i poprowadził dla nas zajęcia służące naszemu rozwojowi fizycznemu. Przed nami jeszcze kilka wyzwań, fotorelacje z nich znajdziecie na naszym profilu na Facebooku!



Zawsze w drodze ze sportem.
Dzieciaki nie boją się treningu.

Klasy 1a, 2a,3a, 2d, 3e wraz z paniami : Edytą Kina, Anną Hebda, Justyną Marcisz, Anną Matusik Karoliną Głowacz- Cież ogłaszają, że w okresie III-VI 2023r. Wezmą udział w projekcie
Zawsze w drodze ze sportem. Dzieciaki nie boją się treningu.

Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest: Specjalistyczna Poradnia Wczesnej Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej z ul. Półkole.
Współorganizator: Samorządowe Przedszkole nr 67 im. Polskich Olimpijczyków w Krakowie, Fundacja Aktywne Dzieciaki im. Dr Henryka Jordana

Cel projektu:


Metody realizacji: projekt edukacyjny


Finansowanie:
Program w całości zostanie sfinansowany przez Urząd Miasta Krakowa, Specjalistyczną Poradnię Wczesnej Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Krakowie w ramach wspomagania rozwoju szkół w Gminie Miejskiej Kraków.


Kolejna odsłona "Przygody z Wodą"

23 marca odbyło się kolejne warsztatowe spotkanie klas 4-8 d,e,f w ramach Szkoły Promującej Zdrowie "Przygoda z wodą". Tym razem uczniowie wspólnie odkrywali znaczenie wody w życiu człowieka i otaczającego go świata. Dowiedzieli się ile wody ma w sobie człowiek oraz ile wody należy wypić każdego dnia,aby organizm mógł funkcjonować.


Mikroplastik wokół nas.

W ramach projektu Szkoła Promująca Zdrowie "Przygoda z wodą" uczniowie naszej szkoły spotkali się 22 marca z Panią Geolog- naukowczynią z muzeum Geologicznego w Krakowie, która opowiedziała co to jest mikroplastk, jak powstaje, jak szkodzi otaczającej nas przyrodzie i nam samym i jak z nim walczyć. Spotkanie bardzo wszystkich zaciekawiło i pokazało jakim problemem jest plastik dla naszej planety. Szczególnie zaintrygowała nas prezentacja pokazująca z czego tworzone są butelki z jakich korzystamy, kubki i inne "sztuczności". Teraz na pewno będziemy uważniej wybierali z czego pijemy.



Co żyje w wodzie?

17 stycznia w ramach projektu Szkoły Promującej Zdrowie odbyły się warsztaty zatytułowane „Co żyje w wodzie?”. Uczestniczyli w nich uczniowie z klas 4-8 d, e, f, którym przybliżone zostały różnorodne aspekty życia w środowisku wodnym. Na podstawie opowiadania pod tytułem „Bajka o Wiśle” młodzież zapoznała się również z informacjami dotyczącymi zwierząt zamieszkujących w najdłuższej i najbardziej znanej rzece w Polsce.




Rok szkolny 2018/2019


Biegamy!

21 maja już po raz 11 spotkaliśmy się na Biegach o Puchar Dyrektora ZSS4. Nasze zmagania sportowe odbyły się tym razem na stadionie WKS Wawel. Pogoda dopisała, humory też, każdy dał z siebie wszystko i walczył do końca. Biegali wszyscy - uczniowie, wychowawcy, opiekunowie, a nawet jedna babcia! I wszyscy zwyciężyli. Nagrody to oczywiście puchary, medale i sprzęt sportowy. Wspomagała nas Rada Rodziców oraz sponsorzy: Stowarzyszenie Uśmiech Losu, KIRE, firmy Sporttiv, Fizjoteka i Rehamed



Dbamy o nasz uśmiech

Dnia 14 i 16 maja uczniowie klas 1-6 SP wzięli udział w kolejnych warsztatach w ramach projektu DZIEL SIĘ USMIECHEM. Spotkanie rozpoczęli od przypomnienia "Czterech kroków dbania o zęby" a następnie brali udział w ciekawych eksperymentach. Na podstawie obserwacji wspólnie ustalili co należy jeść, żeby mieć zdrowe i mocne zęby. W drugiej części warsztatów odwiedzili gabinet dentystyczny i poznali dokładnie jego wyposażenie. Każdy z uczniów zapewnił, że będzie pamietał o wizycie u stomatologa dwa razy w roku. Trzymamy za słowo!





Sportowy festyn "Na Wiśle"

Dziś, 7 maja uczniowie klasy 4a i 4b wzięli udział w festynie sportowym na stadionie Wisły Krakow. Po trwających ponad dwie godziny zmaganiach sportowych każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal i miał okazje zrobić sobie zdjęcie ze smokiem - klubową maskkotką.Festyn został zorganizowany przez Sosw nr 6 w Krakowie

opisał Ł. Józkowicz









Reprezentujemy województwo małopolskie

W dniach 27-28.04.2019 na pływalni AWF w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Polski w pływaniu. Województwo małopolskie reprezentowało 2 uczniów z naszej szkoły Mikołaj Fitowski absolwent i Dawid Makówka uczeń klasy 7d. Indywidualnie Mikołaj wywalczył 2 miejsce 50 stylem klasycznym. W konkurencji sztafet mix 4x50 wywalczyli srebrny medal. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

opisał Ł. Józkowicz







Walczymy w sportowym dwuboju

2 kwietnia 2019 Reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w corocznej sportowej rywalizacji z przyjaciółmi z ośrodka z ul.Szujskiego. Zawody obejmowały dwubój sportowy, czyli pływanie i bocce. Było dużo pozytywnych emocji i radości! No i zdobyliśmy aż 14 medali, w tym 5 złotych !!! Wiadomo, jak nie my to kto!

org. Ł. Józkowicz






Żyj aktywnie - dzień trzeci

4 stycznia 2019. W zdrowym ciele zdrowy duch, a ruchu nigdy za wiele więc w ostatni dzień projektu ruchu było wiele. Graliśmy w rugby i hokeja. Biegaliśmy w biathlonie. Mieliśmy okazję poznać tańce z Azerbejdżanu oraz elementy Taekwondo. Wszyscy byli naprawdę bardzo aktywni ! Brawo MY !!

A. Haber - Stręk





Żyj aktywnie - dzień drugi

3 styczeń 2019. Po wczorajszej aktywności ruchowej dziś przyszła pora na aktywność umysłową. Klasy starsze opracowywały jadłospis dla kolegów oraz badały ile cukru kryje się w różnych produktach- wyniki były zaskakujące i od dziś każdy będzie szczegółowo czytał etykiety. Uczniowie klas młodszych przygotowali pyszne i zdrowe posiłki, które nie dość,że były smakowite to i wyglądały przepięknie

A. Haber- Stręk



Żyj aktywnie - dzień pierwszy

2 stycznia 2019 Nowy Rok zaczynamy projektem Żyj Aktywnie (po świątecznym jedzonku - temat doskonały) Dziś poznaliśmy jak pracują mięśnie i po co mamy kości. Wiedza ta bardzo się przydała podczas zajęć ruchowych z fitnessu, breakdance i gimnastyki z elementami jogi. A dla tych którym zdarza się zbierać w sobie emocje-warsztaty:Jjak kontrolować złość. W projekt włączyli się Rodzice: Pani Luiza Musiał - dziękujemy za super zajęcia fitness !!! oraz wolontariusze: Filio - poprowadziła zajęcia z jogi, Anja - z tańców ludowych a Berni z przyjaciółmi - breakedance.

A.Haber-Strek





Bohater miesiąca - Fitness

Dziś, 7 grudnia 2018r. w ramach działań związanych z bohaterem miesiąca, którym jest fitness i uprawianie sportów, w naszej szkole odbył się pokazowy trening siatkarski z udziałem zawodniczek Wisły Kraków. Podziwiliśmy z jaką łatwością zawodniczki odbijają piłkę, która ani na chwilę nie dotknęła podłogi, a potem sami próbowaliśmy ją odbijać. I okazało się, że to wcale nie jest taka prosta sprawa. Ale.. nasza motywacja do nauki tej gry zdecydowanie wzrosła. Wszyscy chcemy tak grać jak nasi mili goście.





Dzień jabłka i marchewki

We wtorek, 20 listopada 2018r. w ramach obchodów Bohatera Miesiąca odbył się w naszej szkole Dzień jabłka i marchewki: W ramach zajęć świetlicowych zorganizowane zostały warsztaty dla przedszkolaków i uczniów klas 1-3 SP, których celem było poszerzenie wiedzy na temat zdrowego odżywiania ze szczególnym uwzględnieniem wartości odżywczych zawartych w jabłku i marchewce. W czasie spotkania na uczestników czekała moc atrakcji, których głównymi bohaterami były oczywiście - JABŁKO I MARCHEWKA! Były zabawy ruchowe, śpiewanie piosenek, quizy, prace plastyczne oraz pokaz robienia soku marchewkowo-jabłkowego, a także degustacja ciast upieczonych przez mamę: Julki, Mikołaja i Gabrysia - bardzo dziękujemy :!

Zorganizowały i opisały: K. Kupecek i A. Machinko-Witek




Ziemniak - bohater miesiąca

26 października miała miejsce kolejna odsłona spotkania z naszym bohaterem miesiąca czyli Ziemniakiem. Tym razem klasy 4-6 uczestniczyły w warsztatach pt. "Wszystkie tajemnice ziemniaka". W czasie warsztatów poznaliśmy kiedy i gdzie sadzi się ziemniaki, a kiedy trzeba je wykopać, jakich maszyn do tego używamy. Następnie wszystkie klasy uczestniczyły w Ziemniakowym Challenge - z wylosowanych produktów mieli wykreować sałatkę ziemniaczaną. Było wesoło, kolorowo No i oczywiście przepysznie!

opisała A. Haber - Stręk






Ziemniak - bohater miesiąca - wykopki

Wczorajszą jesienną atrakcją były wykopki ziemniaków, na które zaprosiła nas Pani Agnieszka. W piękny, słoneczny dzień nadszedł czas na prawdziwą pracę. Wszyscy dzielnie wykopywali i zbierali ziemniaki, a żeby wzmocnić się po wysiłku - zebrane ziemniaki upiekliśmy na ognisku i oczywiście zjedliśmy. Pyszne były! Zapał i zaangażowanie wszystkich w pracę było naprawdę wielkie a zbieranie ziemniaków okazało się nie tylko pracą, ale i dobrą zabawą !

opisała A. Haber - Stręk



Rok szkolny 2017/2018


Bieganie nas uskrzydla

10.05.2018 już po raz dziesiąty uczniowie naszej szkoły walczyli o Puchar Dyrektora Szkoły w Biegach Przełajowych, w których uczestniczyło 123 zawodników. Celem imprezy była popularyzacja biegów przełajowych wśród dzieci i młodzieży z deficytami oraz rozwijanie u nich potrzeby aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Przygotowano kilka dystansów w zależności od wieku, możliwości ruchowych oraz sprawności fizycznej uczniów. Głównym fundatorem nagród [medale puchary, koszulki z okolicznościowym napisem ,plecaki sportowe, napoje, słodycze] było Stowarzyszenie Uśmiech Losu, KIRE, Fizjioteka Paweł Chudyba, Rehabilitacja Izabela Cebula, Rada Rodziców oraz hurtownia sportowa SportTiw. Zawody przebiegały w doskonałej atmosferze.

organizowali B. Czyżycka i nauczyciele WF



Sprawni jak komandos

W środę 25 października odbyły się zawody sportowe pod tytułem "Sprawny jak komandos" któremu przyświecały słowa "uwierz w siebie i nie bój się pokonywać przeszkód". Uczniowie szkoły podstawowej brali udział w ekstremalnym biegu, gdzie na trasie mieli do pokonania 16 różnych i ciekawych przeszkód. "Sprawny jak komandos" to wyzwanie rzucone sprawności, sile, wytrzymałości a także poprzez niektóre atrakcje odwadze. Ukończenie "Sprawnego jak komandos" to wielkie wyzwanie dlatego każdy z uczestników otrzymał nagrodę. Prestiżowy tytuł najsprawniejszego komandosa został przyznany w każdej grupie wojskowej wraz ze złotym medalem. 8 złotych medali trafiło dla najsprawniejszych "weteranów".

organizowali Panowie wuefiści, opisał M. Ślusarczyk

W kręgu krakowskich tradycji- odsłona druga

W środę 25 października miała miejsce druga odsłona kulinarnych warsztatów w ramach projektu "W kręgu krakowskich tradycji". Tym razem uczniowie szkoły podstawowej i przedszkolaki poznawali nasze regionalne produkty. Wykonali z nich różne ciekawe potrawy: na stołach pojawiły się m.in. węże z obwarzanków krakowskich i szachownica z chleba prądnickiego. Było wesoło i smakowicie!!!!

organizowała A.Haber




Rok szkolny 2016/2017


Wycieczka w Gorce

We wrześniu 2016 roku pojawiło się marzenie by pod koniec roku szkolnego pojechać z klasą IID i ISPP na kilka dni w Gorce. I okazało się, że marzenia się spełniają. W dniach 24 i 25 maja 2017 uczniowie tych klas uczestniczyli w wyprawie na Stare Wierchy, wyprawie niemal ekstremalnej, gdyż pogoda okazała się mocno niesprzyjająca. Jednak dla uczestników wycieczki nie było to przeszkodą aby dzielnie dążyć do celu jakim było schronisko na szczycie góry. Chwilami nie było łatwo, ale się udało! A jaka satysfakcja, jaka radość! Oprócz tego - suche ubranie i smaczny obiad z kotletem na pół talerza. Wieczorem natomiast - ognisko ze śpiewem i kiełbasą. Następnego dnia Gorce również żegnały nas deszczem. Mimo trudnych warunków Bóg cały czas był z nami dodając sił i radości. Wszyscy uważamy, że była to wspaniała przygoda!.

organizowali A. Głuszek, U. Kościelny, opisał A. Głuszek



Wycieczka rowerowa

W sobotę 20 maja wybraliśmy się wspólnie na wycieczkę rowerową: uczniowie, ich rodzeństwo, rodzice, pracownicy szkoły. Pojechaliśmy do Kolna, na tor kajakowy, gdzie czekały na nas dodatkowe atrakcje czyli pływanie kajakami w starorzeczu Wisły. Po mimo obaw i nie najlepszych prognoz pogoda nam dopisała, więc bawiliśmy się świetnie. Wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi, bo było cudownie. Kto nie pojechał, niech patrzy na zdjęcie i żałuje!

organizowali M. Łaptaś, Ł. Józkowicz, opisała K. Wal



Wiosenny spacer po ogrodzie botanicznym

Wiosna w pełni. Korzytając z pięknej pogody, klasa 1A wybrała 19 maja się do ogrodu botanicznego, aby spotkać się z przyrodą w najpiękniejszym dla niej, majowym czasie. Kwitnące rośliny zachwycały feerią kolorów i zapachów, labirynty żywopłotów zachęcały do zabaw, a odpoczynek nad stawem sprzyjał obserwacjom kaczek i ryb. Niewątpliwą atrakcją była też wystawa roślin owadożernych. To była naprawdę udana wycieczka.

organizowała i opisała. B. Wójtowicz








Wnosimy flagę Olimpiad Specjalnych na mecz

Nasi uczniowie od lat uczestniczą w imprezach sportowych organizowanych przez Olimpiady Specjalne Polska. Czasem są to małe zawody, czasem, całkiem duże i poważne zawody sportowe. W tym roku, 19 maja 2017 naszej reprezentacji przypadł w udziale zaszczyt wnoszenia flagi Olimpiad Specjalnych na mecz Cracovii z Ruchem Chorzów. Widać po minach jacy są dumni i przejęci.

przygot. K.Wal



Spotkanie z Naturą - obchodzimy dzień Ziemi

W czwartek 10 maja 2017 w naszym gimnazjum oraz szkole przysposabiającej do pracy odbyły się obchody Dnia Ziemi zatytułowane "Spotkanie z Naturą". Już tydzień wcześniej wszyscy uczniowie mieli za zadanie spotkać się z naturą, a następnie przedstawić relację z tego spotkania. I wszystkie klasy wywiązały się znakomicie z tego zadania. Na wspólnym, podsumowującym spotkaniu podziwialiśmy kwietne dekoracje, sadzili szczepki roślin. Było bardzo interesująco, kwieciście, kolorowo i bardzo, bardzo wesoło. Wszystkim bardzo dziękujemy za zaangażowanie i pomysłowość ;))

przygot.A.Haber, K. Wal







Turniej gier planszowych

18 stycznia po zajęciach lekcyjnych nasi uczniowie uczestniczyli w Turnieju Gier Planszowych. Głównym celem organizatorów było pokazanie alternatywnego sposobu spędzania wolego czasu. Młodzież, a nawet dzieci najchętniej spędzają wolny czas przed telewizorem, komputerem, gając na tablecie czy telefonie komórkowym. Często bardziej żyją w wirtualnym świecie, niż tym rzeczywistym. Podczas tego spotkania uczniowie doświadczyli, jak fajnie jest pograć w gry planszowe. Poznali sposób wspólnego spędzania czasu i dobrej zabawy. Uczniowie nauczyli się zasad najpopularniejszych "planszówek". Podczas tego spotkania uświadomili sobie, że lepiej jest zagrać z kimś, kto siedzi na przeciw, niż wirtualnie. Każdy znalazł grę, w którą chciał zagrać i towarzysza do wspólnej zabawy. Ze spotkania wyszli ze znanymi już grami planszowymi, które zanieśli do świetlicy szkolnej.

przygot. J.Betlej, M.Święszek, R.Piech





W greckiej kuchni

W piątek 16 grudnia 2016r w ramach innowacji pedagogicznej " Smaki swiata" odbyły się warsztaty kulinarne "Smaki Grecji" . Pod przewodnictwem naszego wolontariusza z Grecji Fotisa przygotowywaliśmy sałatkę grecką. Wykorzystaliśmy pomidory, ogórki, cebulę, oliwki, oregano, ser feta i specjalny suszony chleb w postaci grzanek. Polaliśmy wszystko prawdziwą grecką oliwą. Ta sałatka była zupełnie inna niż te sprzedawane u nas w sklepach. Miała w sobie słońce i uśmiech ludzi z Grecji. Powiało wakacjami

przygot. M.Łaptaś, B.Czyżycka, K.Wal





Mamy Laureata konkursu MPO

8 listopada zostaliśmy zaproszeni do kina Cinema City Plaza na uroczystość rozdania nagród laureatom konkursu organizowanego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie. Konkurs nosił nazwę "Czytam, rysuję, segreguję.” W Konkursie tym III miejsce w kategorii "Książka" zdobył nasz kolega z kl VI D Gabriel Dobija. Nagrody wręczał vice - prezes MPO i pani dyrektor do spraw edukacji MPO. MPO wyróżniło również nauczycieli którzy wyjątkowo zaangażowali się w konkurs. Z naszej szkoły wyróżnieniem tym uhonorowano Panią Gosię Łaptaś —naszą panią od przyrody. Na koniec uroczystości wzięliśmy udział w emisji zabawnej komedii "Trolle". Przygody kolorowych dziwostworków rozbawiły wszystkich do łez.

przygot. M. Łaptaś, K.Wal





Sukcesy Mikołaja i Rafała

Od czwartego do szóstego listopada nasi doskonali pływacy - Rafał i Mikołaj uczestniczyli w Zawodach Pływackich organizowanych przez Olimpiady Specjalne Małopolska w Katowicach. Od pierwszego dnia zawodów dochodziły do nas pomyślne wieści. W ostatnim dniu imprezy Mikołaj stawał na podium aż trzy razy, a Rafał dwukrotnie. Obaj zdobyli złoto w wyścigu sztafet. Indywidualnie Mikołaj zdobył srebro, a Rafał brąz w stylu delfinem. Trzeci medal Mikołaja to brąz w biegu kraulem. Jesteście na medal! Gratulacje!

przygot. M.Skrejko-Rygiel, K.Wal





Warsztaty - pierwsza pomoc przedlekarska

W dniach 3 i 4 listopada 2016 w naszej szkole odbyły się warsztaty pt. " Pierwsza pomoc przedmedyczna". W warsztatach uczestniczyli uczniowie gimnazjum i szkoły przysposabiającej do pracy. Szkolenie prowadzili ratownicy medyczni. Każda klasa ucestniczyła w trzygodzinnym szkoleniu zarówno teoretycznym jak i praktycznym. Uczniowie zapoznali się z zasadami resuscytacji a także uczyli się jak udzielać pierwszej pomocy w przypadku krwotoków, epilepsji i omdleń. Warsztaty były bardzo ciekawe, pozwoliły nam nauczyć się coś nowego, a także utrwalić to co już wiedzieliśmy. Udzielanie pierwszej pomocy idzie nam naprawdę dobrze ;)

przygot. A. Haber-Stręk, K.Wal



Rok szkolny 2015/2016


Międzynarodowy dzień Ziemi

W dniu 26 kwietnia 2016 r. odwiedzili nas przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Ich wizyta związana była z obchodami Międzynarodowego Dnia Ziemi. Pracownicy MPO przeprowadzili warsztaty dla całej społeczności szkolnej na temat segregacji odpadów. Opowiedzieli,  co się dzieje z odpadami po tym, jak trafią na wysypisko. Najpierw przedstawili problem w formie teoretycznej, a potem uczniowie sami segregowali śmieci. Warsztaty były pouczającą zabawą. Na koniec wszyscy  dostali ciekawe gadżety. Dwa dni później, również w ramach obchodów Dnia Ziemi zostaliśmy zaproszeni do Lamusowni Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Na własne oczy zobaczyliśmy co dzieje się z poszczególnymi odpadami, które gromadzimy i wyrzucamy. W zrozumieniu całego procesu pomagał nam ciekawy komentarz pana przewodnika. Dziękujemy MPO, za umożliwienie nam zwiedzania.

przygot. M. Łaptaś, K.Wal



Urodzeni w czepku

25 kwietnia reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w I Zawodach Pływackich ‘’Urodzeni w czepku’’ organizowanych przez Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2 w Krakowie. Pokonaliśmy nie tylko zawodników z Krakowa, ale również z Tarnowa, Oświęcimia, Dąbrowy Tarnowskiej. Zdobyliśmy 8 medali, co dało nam 1 miejsce w klasyfikacji drużynowej. Postawa naszych zawodników była godna podziwu. Walczyli o każdą sekundę i o każdy metr. ZAKĄTKOWY TEAM PŁYWACKI to wspaniali pływacy: Dawid Makówka, który zdobył 2 złota, Mikołaj Fitowski – dwukrotny srebrny medalista, Rafał Ogórek, który wywalczył srebro i brąz, srebrna medalistka Monika Bator oraz brązowy medalista Łukasz Ziemianin. Serdecznie gratulujemy naszym Wspaniałym!!!

przygot. B.Czyżycka, K.Wal



Szkolny turniej Booce

8.04.2016 w naszej szkole odbyły finały się szkolnego turnieju "Bocce". W zawodach wzięli udział uczniowie gimnazjum i SPP. Po eliminacjach klasowych, które trwały okrągły tydzień, w piątek o 10.40 rozpoczęliśmy finały. Sędzią głównym był rodowity Francuz Thibault. Po kilkugodzinnych zmaganiach i zaciętej rywalizacji udało się wyłonić tegorocznych mistrzów.
1 miejsce Rafał Ogórek
2 miejsce Katarzyna Sala
3 miejsce Ola Banaś
4 miejsce Łukasz Ziemianin
5 miejsce Dawid Walczak
6 miejsce Kuba Polaszczyk
7 miejsce Bartek Ślusarczyk
8 miejsce Piotr Warchoł
Wielkie brawa dla tegorocznych zwycięzców!!

przygot.Ł. Józkowicz, K.Wal



Warsztaty kulinarne - Włoskie smaki

Kolejny raz uczniowie klas pierwszej i drugiej szkoły przysposabiającej do pracy spotkali się na warsztatach kulinarnych. Tym razem naszym Gościem i mistrzem była Georgia - wolontariuszka z Włoch. Wspólnie uczyliśmy się jak przygotować najbardziej znaną włoską potrawę czyli pizzę. Uczestnicy warsztatów ochoczo pracowali najpierw przy przygotowaniu ciasta, następnie sosu i wreszcie farszu. Każdy starał się jak mógł, aby nasza pizza była doskonała. Zapach roznosił się po całej szkole i nic dziwnego, że co chwila do pracowni gospodarstwa domowego ktoś zaglądał. Wspólna degustacja była najprzyjemniejszą chwilą, chętnie też podzieliliśmy się owocami naszej pracy ze wszystkimi "głodomorami" zaglądającymi do pracowni. Może nasza pizza nie wyglądała tak, jak te które serwują w profesjonalnych pizzerniach, ale smakowała wyśmienicie. Wszyscy też zapisali sobie przepis, żeby w domu przygotować pizzę dla swoich rodzin.

przygot. J. Betlej, K.Wal



Na słodko i słono

Lubimy odkrywać nowe smaki i poznawać ciekawych ludzi.Dlatego uczniowie klas 4d, 5a i 5d uczestniczyli w lutym w dwóch kulinarnych spotkaniach warsztatowych. Pierwsze spotkanie odbyło się w pizzerii Dominium, gdzie uczniowie mieli okazję obserwować pracę pizzera, poznać historię pizzy oraz degustować skomponowaną przez siebie pizzę. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał dyplom „Małego Pizzera”. Drugie spotkanie odbyło się w Krakowskiej Manufakturze Czekolady, gdzie dzieci zgłębiały tajniki wyrobów cukierniczych. Uczniowie wykonali i ozdobili pralinki oraz otrzymali certyfikat cukierniczy. Spotkania warsztatowe dostarczyły uczniom wiele radosnych i zabawnych chwil poprzez możliwość samodzielnego przygotowywania kulinarnych specjałów oraz ich degustację.

przygot. B.Koziara, A. Chludek



Dzień Bezpiecznego Internetu
i Międzynarodowy dzień Ochrony danych osobowych

Przełom stycznia i lutego to czas kiedy rozmawiamy o tym jak bezpiecznie korzystać z Internetu, jak dbać o dane osobowe, jednym słowem jak to zrobić, aby korzystanie z Internetu było przyjemnością i nie zmieniło się w kłopoty. W tym roku nasze szkolne obchody tych dwóch dni przebiegały pod hasłem: „Tworzymy mapę bezpiecznego Internetu.” W trakcie warsztatów Uczniowie Gimnazjum obejrzeli filmy przygotowane przez Fundację Dzieci Niczyje, pokazujące najbardziej typowe nieprzyjemne sytuacje w jakie można się niechcący „wpakować” w Internecie. Przypomnieli sobie co znaczy słowo „cyberprzemoc” i z czym jest związane. Później pod okiem Pań Krysi, Karoliny oraz Pana Jury utworzyli mapę Internetu. Odpowiadali na pytania, co fajnego jest w Internecie, a co tylko wydaje się fajne, jakie cyfrowe ślady zostawiamy w Internecie i czy z nich są naprawdę konieczne i nie do uniknięcia. Zastanawiali się, czy wszystkie gry są jednakowo fajne i pożyteczne, oraz opisywali prawidłowe i nieprawidłowe zachowania w Internecie. Chwalili się również znajomością zasad Netykiety czyli Internetowego Savoir—vivre

przygot. K.Wal



Szkolimy się z pierwszej pomocy

W dniach 9-10 lutego 2016 w naszej szkole odbyło się szkolenie z zakresu pierwszej pomocy. Szkolenie składało się z 2 części: teoretycznej i praktycznej, w której każdy uczeń pod okiem instruktora w sposób praktyczny wykorzystywał zdobytą wiedzę. Szkolenie prowadzone było przez ratownika medycznego który przy użyciu prezentacji multimedialnych, filmów oraz fantomów szkoleniowych przekazywał uczniom tę jakże przydatną wiedzę. Uczniowie uczyli się najbardziej podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy: wybierania numerów alarmowych, zgłaszania wypadku, bandażowania ran, przyklejania plastra, a także wołania o pomoc sąsiadów, gdy np. babcia z którą przebywają poczuje się osłabiona lub gdy zrobi się jej duszno. Był to czas spędzony bardzo aktywnie, czas pełen emocji, wrażeń, a dzięki zabawie w ratowników nasi uczniowie zdobyli wiele nowych umiejętności.

przygot. A. Hebda, K.Wal

Uzależnieni od dobrego

W tym roku nasz zimowy projekt edukacyjny nosił trochę przewrotny tytuł: „Uzależnieni od dobrego”. Dziwne, prawda? O uzależnieniach słyszymy przecież jako o czymś złym. I rzeczywiście w pierwszym dniu naszego projektu przypominaliśmy sobie, co to jest uzależnienie, w jaki sposób powstaje i od czego możemy się uzależnić. Pani Małgosia przypominała nam o uzależnieniach od papierosów, Pani Agnieszka mówiła o lekach i innych niebezpiecznych pigułach, Pani Krysia przypomniała, jak łatwo można uzależnić się od nowoczesnych technologii, a druga Pani Małgosia udowodniła nam, że jest jeszcze wiele innych rzeczy od których można się uzależnić — na przykład.. jedzenie! W ciągu kolejnych dni zajęliśmy się więc czymś znacznie przyjemniejszym. Przekonaliśmy się, że można się uzależnić od czegoś dobrego — od jakiegoś hobby, jakieś pasji. Zwiedziliśmy wystawy poświęcone modzie i militariom i przekonaliśmy się, jakimi fajnymi pasjami mogą okazać się historia i moda. Poznaliśmy ciekawych ludzi - Panią Anię i Pana Michała, wolontariuszkę zajmującą się dziećmi w Afryce i podróżnika zwiedzającego świat za jeden uśmiech. Razem z Panią Martą bawiliśmy się w teatr, pan Jura zarażał nas uzależnieniem od modelarstwa, a Pan Marcin uzależnieniem od eksperymentów i doświadczeń naukowych. Na koniec wszystkie klasy otrzymały certyfikat „uzależnionych od dobrego”.

przygot. K.Wal



Dzień Treningowy Aktywności Motorycznej

4 listopada 2015 uczniowie kasy 1D (Gabrysia, Marcin, Wiktor, Igor i Sebastian) uczestniczyli w Dniu Treningowym Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych (MATP). Zawody były dla nich nie tylko okazją do zaprezentowania umiejętności sportowych, ale również szansą na integrację z innymi uczestnikami. W konkurencjach pokazywali swoje umiejętności np. zręczność (nawiązanie do lekkiej atletyki) czy celność(nawiązanie do gier sportowych). Wszyscy przeżywali ogromną radość i satysfakcję ze swoich osiągnieć. Uczestnicy zostali nagrodzeni medalami i drobnymi upominkami.

przygot.B. Czyżycka, K.Wal



Mali badacze i ich doświadczenia

Witamy i chcemy zaprezentować prace kółka "Mali badacze" . Na zajęciach wykonujemy różne doświadczenia oparte na życiu codziennym. Dzisiaj tj. 5 listopada opracowywalismy eksperyment "Skąd się biorą dziurki w chlebie". Przygotowaliśmy roztwór składający się z wody, cukru, drożdży i zamknelismy w butelce przykrytej szczelnie balonem. Po niedługim czasie balon na szyjce butelki napełnił się powietrzem bo drożdże fermentując wypchnęły powietrze z butelki. Teraz już wiemy skąd się biorą dziurki w chlebie. Za 2 tygodnie znowu będziemy eksperymentować i wtedy wam o tym opowiemy!

przygot. M. Łaptaś, K.Wal





Dzień Ziemniaka

21 października przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej świętowali Dzień Ziemniaka. W tym dniu uczestniczyli w warsztatach i zajęciach tematycznych. Poznali "Bajkę o ziemniaku", która wyjaśniła skąd fascynacja tym warzywem w naszym kraju. Przypomnieli sobie budowę ziemniaka. Poznali synonimy tej nazwy, a także wiele potraw, które wykonujemy z ziemniaków. Sprawdzali również swą sprawność fizyczną w różnych konkurencjach - sadzili ziemniaki, a następnie zbierali owoce swej wcześniejszej pracy. Ponad to przedszkolaki wykonywały stemple ziemniaczane, uczniowie klas 1 - 3 różne "ziemniaczki - cudaczki", a starsi koledzy i koleżanki zmagali się z przygotowaniem pysznych sałatek "z ziemniakiem w roli głównej". Na zakończenie uczestnicy skosztowali pysznego grillowanego ziemniaczka, okraszonego masełkiem i przypruszonego ziołami. Zdecydowanie wszyscy doceniliśmy i pokochaliśmy smak tego warzywa!

przygot. M. Święszek, K.Wal



Mamy nowy certyfikat

W dniu 23 października 2015 r. został nam oficjalnie wręczony Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Uroczystość wręczenia odbyła się w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie. Certyfikat został nam przekazany przez panią Urszule Augustyn - Sekretarz Stanu, Pelnomocnik Rzadu ds. Bezpieczenstwa w szkolach. Certyfikat ma ważność przez następne trzy lata.

przygot.M. Łaptaś



Rok szkolny 2014/2015


Odnawiamy certyfikat "Szkoły promującej zdrowie"

W tym roku szkolnym staramy się o odnowienie naszego certyfikatu "Szkoły promującej zdrowie". Wszystkich zainteresowanych prosimy o zapoznanie się z dokumentem prezentującym wyniki autoewaluacji związanej z tym projektem Aby zapoznać się z dokumentem proszę kliknąć na link obok ikonki Autoewaluacja

Przygot.M. Łaptaś, K. Wal



Projekt Edukacyjny: Nauka na talerzu



Projekt edukacyjny "Nauka na talerzu" realizowany był w gimnazjum w dniach dniach 26- 30 stycznia 2015 roku. W projekcie uczestniczyły wszystkie klasy gimnazjalne oraz uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Uczestnicy projektu poszerzyli swoją wiedzę na temat zdrowego odżywania, wpływu odżywiania na wygląd i funkcjonowanie ciała człowieka, a także zdobyli liczne umiejętności praktyczne związane z przygotowywaniem zdrowych posiłków, eleganckiego i ciekawego przygotowywania przekąsek, ładnego i prawidłowego nakrywania do stołu, odczytywania etykiet czy wreszcie umiejętności korzystania z mapy i opisu. Pracy towarzyszyła atmosfera zabawy i radości. Przedsięwzięcie przygotowały i prowadziły: panie Zofia Głuszek i Krystyna Wal. W ramach projektu zajęcia poprowadzili również wszyscy nauczyciele gimnazjum.



Pierwszy dzień pracy nosił tytuł - "Czy wiem co jem?" - i poświęcony był poznaniu 10 zasad zdrowego odżywania, przypomnieniu i utrwaleniu informacji o piramidzie żywieniowej a także uświadomieniu sobie przez uczniów własnych nawyków żywieniowych. Dzień zakończyła nauka tworzenia lapbooka - "nakolanowej książeczki edukacyjnej", w której uczniowie na koniec każdego dnia pracy mieli odnotowywać to czego nauczyli się w ciągu tego dnia.




Dzień drugi który był dniem zajęć warsztatowych upłynął pod hasłem "Dużo nie znaczy dobrze" W tym dniu uczniowie uczyli się odczytywać i rozumieć etykiety na produktach spożywczych, liczyli kalorie i tworzyli jadłospisy zawierające najwięcej i najmniej kalorii, dowiadywali się ile kalorii "siedzi" w tak lubianych przez nich przekąskach i napojach. Poznawali również obyczaje żywieniowe naszych przodków i zastanawiali się, czy taki sposób odżywiania sprawdziłby się w dzisiejszych czasach.





W trzecim dniu projektu zatytułowanym " Zdrowe jedzenie to nie wszystko - dzień aktywności motorycznej" uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób organizm trawi pokarmy i uzyskuje z nich niezbędne składniki, a także pod okiem nauczycieli wf wykonywali ćwiczenia mające ułatwić tracenie zbędnych kilogramów.







Dzień czwarty zatytułowany "Nie samym chlebem żyje człowiek" znów wypełniły zajęcia warsztatowe. Uczniowie uczyli się m.in. jak prawidłowo nakryć do stołu oraz w jaki sposób najlepiej ten stół przyozdobić. Wykonywali również zdrowe i bardzo apetycznie oraz nietypowo wyglądające przekąski, które następnie z przyjemnością spożywali, zaś na zajęciach zatytułowanych warzywne obrazy tworzyli dzieła sztuki z warzyw a nawet sami przebierali się za warzywa i tworzyli żywe obrazy.







Ostatni piąty dzień projektu upłynął pod znakiem gry terenowej, w trakcie której uczniowie mieli zdobyć jak najwięcej punktów. Punkty można było uzyskać za odszukanie wskazanych na mapkach punktów serwujących zdrową żywność i zebranie informacji o serwowanych w niej produktach. Dodatkowe punkty można było także uzyskać za zdobycie dodatkowych "gadżetów" - jadłospisu, pieczątki sklepu, albo zrobienie zdjęcia z obsługą sklepu czy punktu gastronomicznego.

przygot. K.Wal





Rok szkolny 2008/2009


Mamy Certyfikat!


Mamy wreszcie nasz Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Walczylismy o niego kilka ładnych lat. W tym czasie wszyscy: uczniowie i nauczyciele, obsługa administracyjna i rodzice,uczyliśmy się zasad zdrowego stylu życia. Dowiadywaliśmy się, jak zdrowo się odżywiać, jak dbać o dobry stan naszych organizmów, jakie sporty uprawiać i jak czynić to rozsądnie. Uczestniczyliśmy w licznych apelach, prezentacjach, happenigach zawodach, a także wprowadzaliśmy zdrowy styl życia w naszyh rodzinach. Teraz mamy już certyfikat i wielki transparent nad drzwiami szkoły. Ale właśnie dlatego, będziemy dalej dbali o to aby żyć zdrowo. Bo certyfikat, cóż zobowiązuje do czegoś.