Razem się bawimy, razem się kształcimy
Wycieczka śladami Tadeusza Kościuszki

Krakowskie ślady Kościuszki

Śladami Tadeusza Kościuszki czyli lekcja historii "w terenie"

Od wieków Kraków jest centrum naszego kraju. Nawet wtedy, gdy przestał być stolicą kraju - tu właśnie biło serce Polski.

To tu mieszkali królowie, to właśnie nasze miasto było świadkiem takich wielkich wydarzeń jak zjazd monarchów czy hołd Pruski. I to właśnie z Krakowa wyruszył naczelnik Tadeusz Kościuszko, aby walczyć o niepodległość naszego kraju.

Wszyscy wiemy jak to było, czytaliśmy o tym w podręcznikach do Historii. Ale nauka historii znacznie lepiej "wchodzi do głowy" - kiedy można się jej uczyć w tych miejscach w których się działa. Wyruszyliśmy więc na miasto poszukać śladów tego bohatera.

Naszą wycieczkę krakowskimi tropami Tadeusza Kościuszki zaczęliśmy na ulicy św.Anny w kościele pod wezwaniem tej świętej. To właśnie tutaj nasz bohater narodowy poświęcił swoją broń, o czym opowiada tablica upamiętniająca to wydarzenie. Potem ulicą Wiślną udaliśmy się na Rynek, aby odszukać na nim tablicę upamiętniającą przysięgę Tadeusza Kościuszki
Potem oglądając reprodukcję obrazu przedstawiającego prezentację zdobytych pod Racławicami armat postaraliśmy się stanąć w tym samym miejscu w ktorym stał malarz.

Potem poszliśmy na Wawel, pod pomnik Tadeusza Kościuszki oraz do Katedry Wawelskiej, gdzie w krypcie św. Leonarda pod wieżą Srebrnych Dzwonów znajduje się sarkofag tego bohatera. Na koniec pojechaliśmy na Kopiec Kościuszki Niestety nie mieliśmy najlepszej pogody i zrobiliśmy niezbyt wiele zdjęć.
Ale obiecaliśmy sobie powtórzyć tę wycieczkę na wiosnę, bo nauka historii "w terenie" bardzo się nam wszystkim spodobała.

Lekcja Historii w terenie