Razem się bawimy, razem się kształcimy
Szkoła Promująca Zdrowie

Nasza szkoła Szkołą Promującą Zdrowie

Jesteśmy Szkołą Promującą Zdrowie.

Kształcimy w naszych uczniach nawyki zdrowego trybu życia, uświadamiamy niebezpieczeństwa zawiązane ze spożywnaniem tak zwanego pustego jedzenia. Uczymy, że uprawianie sportu pomaga ustrzec się wielu chorób.
Uczymy tego nie tylko w trakcie zajęć lekcyjnych ale także poprzez przykład, a nade wszystko poprzez udział w różnego rodzaju zawodach sportowych, gry i zabawy, konkursy, a także poprzez spotkania z interesującymi ludźmi.

Dla nas to również okazja do tego, żeby przypomnieć sobie o tak często zapominanych zasadach, a czasem to okazja do zrealizowania własnych pasji marzeń i postanowień Zapraszamy do obejrzenia fotograficznych relacji z kilku wydarzeń promujących zdrowie.

Aby obejrzeć fotografie kliknij na miniaturkę w prawej kolumnie.


Rok szkolny 2018/2019


Medaliści są wśród nas!

W dniach 24-26 maja 2019r. we Wrocławiu odbyły się zawody pływackie Grand Prix Polski Nasz uczeń, Dawid Makówka, z klasy VIId zdobył w nich złoty medal na dystansie 25m stylem dowolnym. Dawidowi oraz jego trenerkom: Monice Poznańskiej i Agacie Wrońskiej serdecznie gratulujemy. Dawid, dajesz! Jesteśmy z Ciebie dumni i życzymy Ci kolejnych medali!

K.WalBiegamy!

21 maja już po raz 11 spotkaliśmy się na Biegach o Puchar Dyrektora ZSS4. Nasze zmagania sportowe odbyły się tym razem na stadionie WKS Wawel. Pogoda dopisała, humory też, każdy dał z siebie wszystko i walczył do końca. Biegali wszyscy - uczniowie, wychowawcy, opiekunowie, a nawet jedna babcia! I wszyscy zwyciężyli. Nagrody to oczywiście puchary, medale i sprzęt sportowy. Wspomagała nas Rada Rodziców oraz sponsorzy: Stowarzyszenie Uśmiech Losu, KIRE, firmy Sporttiv, Fizjoteka i RehamedSportowy festyn "Na Wiśle"

Dziś, 7 maja uczniowie klasy 4a i 4b wzięli udział w festynie sportowym na stadionie Wisły Krakow. Po trwających ponad dwie godziny zmaganiach sportowych każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal i miał okazje zrobić sobie zdjęcie ze smokiem - klubową maskkotką.Festyn został zorganizowany przez Sosw nr 6 w Krakowie

opisał Ł. JózkowiczReprezentujemy województwo małopolskie

W dniach 27-28.04.2019 na pływalni AWF w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Polski w pływaniu. Województwo małopolskie reprezentowało 2 uczniów z naszej szkoły Mikołaj Fitowski absolwent i Dawid Makówka uczeń klasy 7d. Indywidualnie Mikołaj wywalczył 2 miejsce 50 stylem klasycznym. W konkurencji sztafet mix 4x50 wywalczyli srebrny medal. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

opisał Ł. JózkowiczWalczymy w sportowym dwuboju

2 kwietnia 2019 Reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w corocznej sportowej rywalizacji z przyjaciółmi z ośrodka z ul.Szujskiego. Zawody obejmowały dwubój sportowy, czyli pływanie i bocce. Było dużo pozytywnych emocji i radości! No i zdobyliśmy aż 14 medali, w tym 5 złotych !!! Wiadomo, jak nie my to kto!

org. Ł. JózkowiczMikołajkowy konkurs piłki nożnej

12 grudnia w naszej szkole odbył się Mikołajkowy turniej piłki nożnej w którym wzięli udział zawodnicy naszej szkoły i ośrodka z ul Niecałej. Po 2 godzinach ciężkich zmagań w duchu fair play ciut lepsi okazali się nasi goście. Każdy zawodnik został wyróżniony książką.

opisał Ł. JózkowiczGramy w siatkówkę z zawodniczkami Wisły

Dziś, 7 grudnia 2018r. w ramach działań związanych z bohaterem miesiąca, którym jest fitness i uprawianie sportów, w naszej szkole odbył się pokazowy trening siatkarski z udziałem zawodniczek Wisły Kraków. Podziwiliśmy z jaką łatwością zaowdniczki odbijają piłkę, która ani na chwilę nie dotknęła podłogi, a potem sami próbowaliśmy ją odbijać. I okazało się, że to wcale nie jest taka prosta sprawa. Ale.. nasza motywacja do nauki tej gry zdecydowanie wzrosła. Wszyscy chcemy tak grać jak nasi mili goście.Domowy zestaw ćwiczeń

13 listopada reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w zawodach pływackich o Puchar Starosty Krakowskiego. Indywidualnie nasi zawodnicy stanęli na podium zajmując 1,2 lub 3 miejsce w konkurencji kraul lub grzbiet. Niestety drużynowo byliśmy tuż za podium zdobywając 4 miejsce. Przed nami dodatkowa motywacja do pracy. Obiecujemy, że będziemy jeszcze ciężej trenować!

opisał Ł. JózkowiczDomowy zestaw ćwiczeń

Uczniowie klasy 1 Szkoły Przysposabiającej do Pracy wraz z nauczycielem wychowania fizycznego opracowują w tym roku ćwiczenia które można potem samemu wykonywać w domu. Ostatnio utrwalają pozycje wyjściowe do ćwiczeń gimnastycznych. Wszyscy bardzo się angażują i nie szczędzą wysiłku, aby jak najlepiej wykonać ćwiczenia.

opisał Ł. JózkowiczOtwarta lekcja wf

Pan Łukasz Marszałek przeprowadził lekcje otwartą z wychowania fizycznego, w trakcie której pokazał jak współpracować w parach i poprawiać koordynację wzrokowo- ruchowa poprzez tak przez uczniów lubiane zabawy z piłką.

opisał Ł. JózkowiczIX Miting Pływacki

IX Miting Pływacki odbył się 27.09.2018, tradycyjnie już na pływalni Akademii Górniczo-Hutniczej przy ul.Buszka. W tym roku uczestniczyło w nim 45 zawodników z 12 placówek z Krakowa i Województwa Małopolskiego. Zawodnicy startowali w 4 konkurencjach: 25m i 50m styl dowolny, 25m i 50m styl grzbietowy. Nasi zawodnicy zdobyli 8 medali! Każdy zwycięzca został uhonorowany statuetką, medalem oraz upominkiem. Zawody zostały zorganizowane przy współudziale Stowarzyszenia "Uśmiech Losu" oraz Olimpiad Specjalnych Małopolskie. W tych zawodach każdy uczestnik był zwycięzcą.

opisała B. Czyżycka

Rok szkolny 2017/2018


Bieganie nas uskrzydla

10.05.2018 już po raz dziesiąty uczniowie naszej szkoły walczyli o Puchar Dyrektora Szkoły w Biegach Przełajowych, w których uczestniczyło 123 zawodników. Celem imprezy była popularyzacja biegów przełajowych wśród dzieci i młodzieży z deficytami oraz rozwijanie u nich potrzeby aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Przygotowano kilka dystansów w zależności od wieku, możliwości ruchowych oraz sprawności fizycznej uczniów. Głównym fundatorem nagród [medale puchary, koszulki z okolicznościowym napisem ,plecaki sportowe, napoje, słodycze] było Stowarzyszenie Uśmiech Losu, KIRE, Fizjioteka Paweł Chudyba, Rehabilitacja Izabela Cebula, Rada Rodziców oraz hurtownia sportowa SportTiw. Zawody przebiegały w doskonałej atmosferze.

organizowali B. Czyżycka i nauczyciele WFStartujemy w Małopolskim Mitingu Lekkoatletycznym

20 Października 2017r. na stadionie lekkoatletycznym Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie odbył się małopolski Mityng lekkoatletyczny. Organizator: Olimpiady Specjalne Polska- Małopolskie, AWF Kraków. W zawodach brało udział ok. 80 zawodników. Reprezentacja Sportowego Zakątka pod opieką panów od wf, Macieja Ślusarczyka, Łukasza Marszałka oraz wolontariusza Morgana stawiła się na stadionie w 5cio osobowej kadrze w skład której wchodzili: Oktawian Bizoń, Piotr Warchoł, Damian Jaszczyński, Rafał Ogórek, Jan Majka. Sukcesy naszych zawodników: Oktawian Bizoń- złoty medal w rzucie piłeczką palantową, Piotr Warchoł- brązowy medal w pchnięciu kulą, Damian Jaszczyński- srebrny medal w pchnięciu kulą, Rafał Ogórek- srebrny medal w pchnięciu kulą, Jan Majka- srebrny medal w biegu na 100m.

organizował Ł. Marszałek, opisał M. ŚlusarczykVIII Małopolski Miting Pływacki

Po raz ósmy już te słowa towarzyszyły niepełnosprawnym pływakom podczas odbywającego się 28.09.2017 Małopolskiego Mitingu Pływackiego. I po raz ósmy Zespół Szkół Specjalnych nr 4 w Krakowie we współpracy z Stowarzyszeniem Uśmiech Losu i Olimpiadami Specjalnymi Polska - Małopolskie zorganizował zawody sportowych w pływaniu. Uroczystego otwarcia dokonała dyrektor ZSS nr 4 mgr Iwona Pasznicka - Longa. Nagrody ufundowali jak zawsze nasi opiekunowie i przyjaciele: Krakowski Instytut Rozwoju Edukacji, Rada Piątej Dzielnicy oraz Elsta. W imprezie wzięło udział 40 zawodników z 10 placówek szkolnictwa specjalnego województwa małopolskiego. Startowali oni w 5 konkurencjach. Na trybunach kibicowali zaproszeni goście, rodzice i przyjaciele niepełnosprawnych zawodników. Pomimo zaciętej walki i rywalizacji imprezie zawsze towarzyszy uśmiech, radość i dobra zabawa, To ważne wydarzenie bo to Oni są tu najważniejsi, spełniają swoje marzenia.

opisała B.Czyżycka, K.WalRok szkolny 2016/2017
Sukcesy Mikołaja i Rafała

Od czwartego do szóstego listopada nasi doskonali pływacy - Rafał i Mikołaj uczestniczyli w Zawodach Pływackich organizowanych przez Olimpiady Specjalne Małopolska w Katowicach. Od pierwszego dnia zawodów dochodziły do nas pomyślne wieści. W ostatnim dniu imprezy Mikołaj stawał na podium aż trzy razy, a Rafał dwukrotnie. Obaj zdobyli złoto w wyścigu sztafet. Indywidualnie Mikołaj zdobył srebro, a Rafał brąz w stylu delfinem. Trzeci medal Mikołaja to brąz w biegu kraulem. Jesteście na medal! Gratulacje!

przygot. M.Skrejko-Rygiel, K.Wal

Dzień treningowy aktywności motorycznej

24 października 2016 uczniowie klasy IIIb Martynka, Gabryś i Daniel uczestniczyli w Małopolskim Dniu Treningowym Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych zorganizowanym przez SOSW nr 3 w Krakowie. Zawodnicy wykonywali ćwiczenia na 3 poziomach trudności. Wszyscy walczyli o jak najlepszy wynik i zaprezentowali swoje maksymalne możliwości i dlatego przez cały czas zawodów nie brakowało pozytywnych emocji. Uczestnicy otrzymali medale i drobne nagrody. Cała klasa IIIb spisała się na MEDAL na pewno Złoty.

przygot. B.Czyżycka, K.Wal

Pływanie to nasza pasja!

Po raz siódmy Zespół Szkół Specjalnych nr 4 w Krakowie był organizatorem zawodów sportowych w pływaniu poświęconych pamięci Piotra Fitowskiego – pomysłodawcy i pierwszego sponsora zawodów oraz ojca zawodnika. W tym roku głównym sponsorem imprezy była firma ELSTA z Wieliczki. Współorganizatorami mitingu było Stowarzyszenie „Uśmiech Losu” oraz Olimpiady Specjalne- Małopolska.Uroczystego otwarcia dokonała Dyrektor ZSS 4 mgr Iwona Pasznicka -Longa. W imprezie uczestniczyło 61 zawodników z 15 placówek dla osób z niepełnosprawnością intelektualną z całej Małopolski. Na trybunach zawodników gorąco dopingowali goście, rodzice i przyjaciele niepełnosprawnych zawodników. Sportowej walce i rywalizacji towarzyszyły uśmiech, radość oraz upór w dążeniu do osiągnięcia jak najlepszych wyników. Najlepsze wyniki osiągnęli Mikołaj Fitowski, Dawid Makówka, Rafał Ogórek. Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy!

przygot. B. Czyżycka, K.WalEuropejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych

Olimpiady Specjalne Polska zainaugurowały polską edycję Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej, największego na świecie wydarzenia promującego piłkę nożną wśród osób niepełnosprawnych intelektualnie. Uczniowie naszej szkoły Mikołaj Fitowski, Piotr Warchał, Dawid Makówka, Michał Piwowarczyk, Michał Olesiak wzięli udział w tym wydarzeniu. 8 maja 2016 wnieśli flagę Olimpiad Specjalnych oraz piłkę na mecz 35. kolejki Ekstraklasy, w którym zmierzyły się drużyny Cracovia Kraków - Lech Poznań. Zawodnicy ze Sportowego Zakątka mieli niepowtarzalną okazję spotkać się, a nawet zrobić sobie zdjęcie z trenerem reprezentacji Polski Adamem Nawałką.

przygot. B. Czyżycka, K.WalZabiegany dzień

Już po raz IX spotkaliśmy się w parku im. H. Jordana na biegach przełajowych o Puchar Dyrektora Szkoły. Wspaniała pogoda, doping, chęć zwycięstwa, towarzyszyły uczniom w tym dniu. Cieszymy się, że biegały nie tylko dzieci, ale również nauczyciele, rodzice a nawet jedna babcia. Zwycięzcy otrzymali puchary, medale i nagrody rzeczowe. Wszyscy, którzy ukończyli bieg, pokonali nie tylko trasę, ale przede wszystkim swoje słabości. Serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu Uśmiech Losu, Radzie Rodziców, firmom Sporttiv i Justa za pomoc w organizacji naszej imprezy.

przygot. B.Czyżycka, K.WalUrodzeni w czepku

25 kwietnia reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w I Zawodach Pływackich ‘’Urodzeni w czepku’’ organizowanych przez Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2 w Krakowie. Pokonaliśmy nie tylko zawodników z Krakowa, ale również z Tarnowa, Oświęcimia, Dąbrowy Tarnowskiej. Zdobyliśmy 8 medali, co dało nam 1 miejsce w klasyfikacji drużynowej. Postawa naszych zawodników była godna podziwu. Walczyli o każdą sekundę i o każdy metr. ZAKĄTKOWY TEAM PŁYWACKI to wspaniali pływacy: Dawid Makówka, który zdobył 2 złota, Mikołaj Fitowski – dwukrotny srebrny medalista, Rafał Ogórek, który wywalczył srebro i brąz, srebrna medalistka Monika Bator oraz brązowy medalista Łukasz Ziemianin. Serdecznie gratulujemy naszym Wspaniałym!!!

przygot. B.Czyżycka, K.WalSzkolny turniej Booce

8.04.2016 w naszej szkole odbyły finały się szkolnego turnieju "Bocce". W zawodach wzięli udział uczniowie gimnazjum i SPP. Po eliminacjach klasowych, które trwały okrągły tydzień, w piątek o 10.40 rozpoczęliśmy finały. Sędzią głównym był rodowity Francuz Thibault. Po kilkugodzinnych zmaganiach i zaciętej rywalizacji udało się wyłonić tegorocznych mistrzów.
1 miejsce Rafał Ogórek
2 miejsce Katarzyna Sala
3 miejsce Ola Banaś
4 miejsce Łukasz Ziemianin
5 miejsce Dawid Walczak
6 miejsce Kuba Polaszczyk
7 miejsce Bartek Ślusarczyk
8 miejsce Piotr Warchoł
Wielkie brawa dla tegorocznych zwycięzców!!

przygot.Ł. Józkowicz, K.WalDzień Treningowy Aktywności Motorycznej

4 listopada 2015 uczniowie kasy 1D (Gabrysia, Marcin, Wiktor, Igor i Sebastian) uczestniczyli w Dniu Treningowym Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych (MATP). Zawody były dla nich nie tylko okazją do zaprezentowania umiejętności sportowych, ale również szansą na integrację z innymi uczestnikami. W konkurencjach pokazywali swoje umiejętności np. zręczność (nawiązanie do lekkiej atletyki) czy celność(nawiązanie do gier sportowych). Wszyscy przeżywali ogromną radość i satysfakcję ze swoich osiągnieć. Uczestnicy zostali nagrodzeni medalami i drobnymi upominkami.

przygot.B. Czyżycka, K.WalTurniej tenisa stołowego

Najlepsi zawodnicy wyłonieni w trakcie rywalizacji wewnątrzszkolnej, wzięli udział w Małopolskim Turnieju Tenisa Stołowego organizowanego przez "Olimpiady Specjalne" który odbył się na obiektach KS "Bronowianka" w dniu 19 października 2015r. Jedna z naszych uczennic Ola Banaś zajęła I miejsce w swojej kategorii wiekowej zaraz za nią na II miejscu uplasowała się jej koleżanka Katarzyna Łada. Nasi uczniowie też nie dali sobie w kaszę dmuchać i zajęli w swoich grupach następujące miejsca: Daniel Nowak - II miejsce, Mateusz Zajączkowski - II miejsce, a Kamil Stachak - V miejsce (najmocniejsza grupa w całych zawodach)

przygot. M. Marszałek, K.WalSzkolny Turniej Tenisa Stołowego

W dniach 12 i 13 Października 2015 w naszej szkole odbył się szkolny turniej tenisa stołowego. Brali w nim udział uczniowie gimnazjum oraz szkoły przysposabiającej do pracy. Po 2 dniowych zaciętych zmaganiach udało się wyłonić najlepszych zawodników ZSS nr 4.
Zostali nimi:
1 miejsce Kamil Stachak klasa IA
2 miejsce Mateusz Zajączkowski klasa IA
3 miejsce Ola Banaś klasa IIA
4 miejsce Daniel Nowak klasa 1 SPP
5 miejsce Kasia Łada klasa IIA
Wszystkim zawodnikom gratulujemy ambicji i woli walki.

przygot. Ł.Józkowicz, K.WalVI Miting Pływacki

„Będę dzielny w swym wysiłku”
Te słowa, jak co roku towarzyszyły niepełnosprawnym pływakom podczas Mitingu Pływackiego który odbył się 24.09.2015 na pływalni Akademii Górniczo – Hutniczej.Po raz szósty organizator zawodów Zespół Szkół Specjalnych nr 4 w Krakowie oraz Stowarzyszenie Uśmiech Losu a także Olimpiady Specjalne Polska – Małopolskie zaprosili zawodników do walki na pływalni. Uroczystego otwarcia dokonała nasza Pani dyrektor. W imprezie wzięło udział 48 zawodników z 15 placówek szkolnictwa specjalnego województwa małopolskiego, którzy startowali w 5 konkurencjach. Na trybunach kibicowali im zaproszeni goście, rodzice i przyjaciele niepełnosprawnych zawodników. Pomimo zaciętej walki i rywalizacji imprezie zawsze towarzyszył uśmiech, radość i dobra zabawa.

przygot. B.Czyżycka, K.Wal15 medali w jednym dniu

22 maja 2015r.reprezentacja naszej szkoły: D.Makówka, Ł.Matras, O.Bizoń, J.Majka uczestniczyła w Osiemnastym Lekkoatletycznym Mitingu Olimpiad Specjalnych, a drużyna w składzie (R. Ogórek, M.Gruca, K.Łada, P.Warchał), uczestniczyła w Siódmym Turnieju Bocce. Obie imprezy odbyły się na obiektach AWF-Kraków. Pomimo pochmurnej pogody, nastroje były bojowe, walka trwała do końca. Z radością uczniowie odbierali medale, których w sumie zdobyliśmy aż 15: 1 złoty,10 srebrnych i 4 brązowe. To świetny wynik, gratulujemy!

przygot. B. Czyżycka, K.WalSpotkanie z piłkarzami Cracovii.

20 maja 2015r. naszą szkołę odwiedzili piłkarze Cracovii: Luis Carlos Deleu i Mateusz Cetnarski. Uczniowie zgromadzeni w sali gimnastycznej wysłuchali prelekcji na temat gry w piłkę nożną, treningów, dyscypliny w jakiej muszą żyć sportowcy. Następnie odbył się pokaz umiejętności piłkarzy zawodowych i uczniów naszej szkoły. Później wszyscy wspólnie zagrali kilka rundek meczu Szkoła kontra Piłkarze. Nieważny był wynik, każdy chciał zagrać z piłkarzem z Ekstraklasy. Na koniec były wspólne zdjęcia, autografy, pamiątki- smyczki z logo Cracovii. Za rok spotkamy się ponownie.

przygot. B. Czyżycka, K.WalBieganie to supermoc.

Radość, wzruszenie i łzy szczęścia towarzyszyły VIII Biegom Przełajowym o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych nr 4, które odbyły się 8 maja 2015r w parku im .H. Jordana. Dystanse dostosowane były do możliwości ruchowych uczniów. Walka o miejsca na podium trwały od startu do mety. Zwycięzcy otrzymali medale, puchary oraz nagrody rzeczowe z rąk Pani vice dyrektor Lucyny Malczyk. Nie było przegranych, wszyscy zwyciężyli pokonując swoje słabości. Do zobaczenia za rok.

przygot. B. Czyżycka, K.WalSzkolne zawodyw w Bocce

23 października 2014 Po raz pierwszy w historii naszej szkoły zostały zorganizowane szkolne zawody Bocce. W zawodach wzięli udział wszyscy uczniowie gimnazjum oraz uczniowie 1 klasy szkoły przysposabiającej do pracy. Po zaciętej walce pierwszym Mistrzem Szkoły w tej dyscyplinie sportowej został Rafał Ogórek.Na pozostałych miejscach uplasowali się: Paweł Nowak, Adam Łada, Mikołaj Fitowski, Mateusz Płatek, Maksymilian Pankiewicz. Turniej cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że rada nauczycieli wf postanowiła przychylić się do próśb i zorganizować niebawem podobne zawody dla nauczycieli.

przygot. Ł.Józkowicz, K.WalWalczymy ma mitingu pływackim w Skawinie

21 października 2014 Uczniowie naszej szkoły(Rafał Ogórek, Mikołaj Fitowski, Mateusz Gruca i Dawid Makówka) wzięli udział w Mitingu pływackim w Skawinie. Po zaciętych bojach w sztafecie wywalczyliśmy 2 miejsce. Indywidualnie Mikołaj zajął 2 miejsce kraulem i grzbietem. Bardzo dobrze spisał się też Dawid Makówka który wywalczył 1 miejsce kraulem i 3 miejsce grzbietem. Wszytskim zawodnikom gratulujemy ambicji i sercado walki

przygot. Ł.Józkowicz, K.WalZdrowo i sportowo

7 października 2014 uczniowie klas 4a, 5a oraz 4d uczestniczyli w V SPARTAKIADZIE "Zdrowo, sportowo, razem" organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych. Rywalizacja sportowa był okazją nie tylko do aktywności ruchowej, ale również do wzrostu poczucia własnej wartości, integracji społecznej, miłego spędzenia czasu. Wszyscy byli zwycięzcami!

przygot. B.Czyżycka, K.WalPłynęli aby zwyciężyć.
V Krakowski Miting Pływacki

W czwartek 25 września 2014r. w godz. 9.30 - 12.30, na basenie AGH przy ulicy Jana Buszka 4 w Krakowie, odbyła się V już edycja Krakowskiego Mityngu Pływackiego. Głównym organizatorem wydarzenia był nasz Zespół szkół, zaś sam miting poświęcony był pamięci Piotra Fitowskiego, wielkiego pasjonata pływania i przyjaciela Zespołu Szkół nr 4
Zawody otworzyła Dyrektor placówki, Pani Iwona Pasznicka - Longa.
Wzięło w nich udział 46 zawodników z 14 sekcji pływackich ze szkól i placówek edukacji specjalnej z Krakowa i Małopolski.
Poziom zawodów był bardzo wysoki. Rywalizacja fair play, dobra zabawa i przyjacielska atmosfera towarzyszyły zawodnikom przez cały czas trwania mitingu. Dzięki pływaniu młodzi ludzie z niepełnosprawnością intelektualną mają pasję, która wypełnia ich życie. Mogą realizować się w sporcie. Dzięki pływaniu ich marzenia stają się rzeczywiste. Uczestnicy mitingu walczyli z ogromnym sercem i poświęceniem. Odnieśli sukces- nie było przegranych, byli tylko zwycięzcy.
Do zobaczenia za rok!

przygot. A.Pryc, K.WalI Igrzyska Olimpiad Specjalnych Polska - Małopolskie

24.05.2014 na stadionie AWF Kraków odbyły się I Igrzyska Olimpiad Specjalnych w 3 dyscyplinach sportowych (lekkoatletyka, bocce , pływanie). W zawodach uczestniczyło 180 zawodników zrzeszonych w 27 klubach regionu Małopolski. Naszą szkołę reprezentowało 10 zawodników. Jak zwykle największe sukcesy odnieśliśmy w pływaniu. Mikołaj Fitowski pobił swój rekord życiowy na 50m stylem grzbietowym (52s!!) i zdobył złoty medal, srebro otrzymał na dystansie 50m stylem dowolnym. Ania Szklarska zdobyła złoto i brąz. Rafał Ogórek złoto i srebro, a Gabryś Dobija otrzymał brązowy medal. Dwójka w bocce Krzystof Łada i Mateusz Gruca zdobyli 3 miejsce. Pozostali zawodnicy wywalczyli w Bocce 4 i 5 miejsce (P. Warchał, J. Majka, T.Kochański). Złoto w biegu na 50m przypadło w udziale Agnieszce Kociołek, w rzucie piłeczką palantową zdobyła brąz. Zawody przebiegały w gorącej atmosferze nie tylko ze względu na pogodę, ale głównie dzięki emocjom jaki towarzyszyły sportowej rywalizacji i duchowi walki Fair Play.

przygot. B.Czyżycka, K.WalNasi uczniowie na meczach Cracovii i Wisły

Europejski Tydzień Piłki Nożnej to coroczna inicjatywa, którą wspiera UEFA, federacje piłkarskie i kluby. Olimpiadom Specjalnym dedykowana była 35 kolejka Ekstraklasy. Podczas każdego spotkania drużyny wyprowadzali zawodnicy Olimpiad Specjalnych. Na murawach pojawiły się flagi stowarzyszenia, zawodnicy wnosili piłkę na boisko, którą później grają piłkarze. My też uczestniczyliśmy w tej inicjatywie. Na mecz Cracovia-Korona Kielce 23.05 na boisko piłkę wnosił nasz zawodnik Michał Olesiak. 24.05 nasi uczniowie wyprowadzali piłkarzy na mecz Wisła Kraków-Górnik Zabrze (O.Grabski, Ł.Matras, M. Olesiak, Ł. Kurek, A. Konieczny, Kasia,Krzyś,Ewa i Adam Ładowie). Tych chwil nigdy nie zapomną.

przygot. B.Czyżycka, K.WalVII Biegi Przełajowe o Puchar Dyrektora ZSS nr 4

"Zwyciężają ci, którzy się nie poddają"
21 maja 2014 już po raz siódmy odbyły się Biegi Przełajowe o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych nr 4. Imprezie towarzyszyła nie tylko wspaniała, piękna pogoda, ale przede wszystkim sportowy duch i zdrowa rywalizacja. Każdy uczestnik miał do pokonania taki dystans jakie były jego możliwości. Z rąk Pani Dyrektor Iwony Pasznickiej - Longa najlepsi zawodnicy otrzymali puchary, medale i nagrody rzeczowe. Pozostali uhonorowani zostali pamiątkowymi medalami. Uczniom przyświecało motto "Zwyciężają ci, którzy się nie poddają" i dlatego mimo wielu trudności wszyscy ukończyli bieg. Gratulujemy.

przygot. B.Czyżycka, K.WalPływać każdy może!

Pływać każdy może! Przekonują się o tym uczniowie klas 4-6 Szkoły Podstawowej, którzy w każdy poniedziałek uczestniczą w zajęciach nauki pływania w Zespole Sportowo-Rekreacyjnym Radosna Nowina 2000 w Piekarach. Zajęcia na basenie prowadzone przez instruktorów i jednym z nich jest nauczyciel naszej szkoły pan Łukasz. Zajęcia w wodzie mają na celu oswojenie dzieci ze środowiskiem wodnym, przezwyciężenie lęku, jak również zdobycie podstawowych umiejętności w pływaniu. Zajęcia prowadzone są głównie w formie różnorodnych zabaw i gier ruchowych, przeplatanych ćwiczeniami o charakterze zabawowym i zadaniowym. Wielu uczniów szybko przezwycięża lęk, doskonali swoje umiejętności już w głębokiej wodzie i przygotowuje się do udziału w międzyszkolnych zawodach sportowych oraz do corocznego Mittingu Pływackiego organizowanego przez naszą szkołę. Wielu z nas osiągnęło już wysokie wyniki! szczególnie ważna jest dla nas sama przyjemność z pływania, obcowania z wodą, aktywność fizyczna w wodzie i radość jaką dają nam te poniedziałkowe zajęcia!!!

przygot. A.Hebda, K.WalDzień Treningowy Aktywności Motorycznej

22 listopada 2013r. uczniowie klasy ZET B uczestniczyli w VI Małopolskim Treningu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych. Konkurencje były dostosowane do możliwości ruchowych naszych uczniów. Wszyscy uczestnicy dnia otrzymali złote medale, na które zasłużyli swoją wytrwałością i walką. Spotkaniu towarzyszyła wspaniała atmosfera, pełna radości, uśmiechu, zrozumienia i uznania dla każdego uczestnika. Takie zawody dają naszym uczniom nie tylko możliwość rozwijania zdolności ruchowych, ale również siłę do pokonywania własnych słabości.

przygot. T. Laskowska, B. Czyżycka, K.WalPo pierwsze będę najlepszy, po drugie będę pierwszy!

Ta myśl przyświecała naszym pływakom podczas Mitingu Pływackiego w Tarnowie 8 listopada 2013 zorganizowanego przez Olimpiady Specjalne – Małopolskie i Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Tarnowie. Nasza drużyna w składzie: A. Kociołek, M. Fitowski, R. Ogórek, D. Makówka zdobyła liczne medale:
A. Kociołek – 1 złoto,
M. Fitowski – 1 złoto, 1 srebro, 1 brąz
R. Ogórek – 1 złoto, 1 srebro
D. Makówka – 1 srebro, 1 brąz
Radość zwycięzców i łzy przegranych przewijały się przez całe zawody, nasza drużyna wykazała się nie tylko umiejętnościami i siłą fizyczną, ale również wielką motywacją w walce o najlepsze wyniki.

przygot. B. Czyżycka, K.WalIV Małopolski Meetng Pływacki

26 września 2013 r. odbył się kolejny Małopolski Miting Pływacki.Już po raz czwarty Zespół Szkół Specjalnych nr 4 w Krakowie był organizatorem zawodów sportowych w pływaniu poświęconych pamięci Piotra Fitowskiego – ojca zawodnika, pomysłodawcę i pierwszego darczyńcę zawodów. Współorganizatorami imprezy były Olimpiady Specjalne Polska-Małopolska, Stowarzyszenie "Uśmiech Losu" oraz Urząd Marszałkowski. Uroczystego otwarcia dokonała Dyrektor ZSS 4 mgr Iwona Pasznicka-Longa. W imprezie uczestniczyło 40 zawodników z 12 klubów Olimpiad Specjalnych Małopolska. Na trybunach zawodników gorąco dopingowali goście, rodzice i przyjaciele. Sportowej walce i rywalizacji towarzyszył również uśmiech, radość oraz wytrwałość w dążeniu do osiągnięcia jak najlepszych wyników. Największe emocje wzbudziła walka na dystansie 50m stylem dowolnym pomiędzy Mikołajem Fitowskim reprezentującym naszą szkołę, a Kamilem Cendrowskim oraz Andrzejem Lelkiem. Po zaciętej walce zwyciężył Mikołaj. Gratulujemy!

przygot. B.Czyżycka, K.WalDzień Dziecka na basenie

3 czerwca 2013r. uczniowie klas młodszych szkoły podstawowej którzy przyjechali na zajęcia na basenie w Piekarach mieli okazję na spędzenie tego dnia w znacznie przyjemniejszy, niż zazwyczaj sposób. Zamiast typowych zajęć nauczyciele zorganizowali im "mokry dzień dziecka". Był więc czas na zabawę i tak przez wszystkich lubiane beztroskie pluskanie w wodzie.

przygot. Ł. Józkowicz, K.WalXV Małopolski Miting w Lekkiej Atletyce oraz VI Małopolski Turniej Bocce

"Będę dzielny w swym wysiłku". Słowa tej przysięgi zostały wypowiedziane przez zawodników Olimpiad Specjalnych 23.05.2013 r. na Stadionie AWF-Kraków w trakcie ceremonii otwarcia XV Małopolskiego Mitingu w Lekkiej Atletyce oraz VI Małopolskiego Turnieju Bocce. W zawodach uczestniczyło 180 zawodników w 10 konkurencjach lekkoatletycznych oraz w Turnieju Bocce. Naszą szkołę reprezentowali: Mikołaj Fitowski, Piotr Warchał, Jakub Łuszczek, Łukasz Ziemianin, Agnieszka Kociołek, Anna Szklarska, Gabriel Dobija, Paweł Kowalski – lekkoatletyka oraz Jan Wordliczek, Oskar Wójcik, Rafał Ogórek, Jan Majka – Bocce. W sumie zdobyliśmy 3 złote, 7 srebrnych i 2 brązowe medale.
Uczestnictwo w zawodach sportowych wpływa korzystnie na rozwój sprawności fizycznej, daje odwagę radość i dumę z własnych osiągnięć. To również szansa na nowe przyjaźnie i możliwość włączenia się w życie społeczności lokalnej

przygot. B.Czyżycka, K.WalPojedynek piłkarski

Tradycyjnie 17 maja 2013r. odbył się pojedynek piłkarski pomiędzy nasza szkołą a drużyną z ul. Niecałej. W zawodach wzięli udział uczniowie klas II gimnazjum. Pojedynek odbył się na obiektach KS Borek i miał bardzo wyrównany przebieg. Jednak mimo wylanego potu i chęci walki ciężko nam było pokonać przeciwnika, który nas zwyczajnie "zabiegał". W tym roku musieliśmy więc uznać wyższość drużyny z Niecałej. Ale my się nie poddajemy! Rewanż w październiku. Jest czas na poprawę formy.

przygot. Ł. Józkowicz, K.WalRugby Tag - nasza szkoła jest na tak!

W dniu 15.05. 2013 uczniowie starszych klas szkoły podstawowej mieli okazję wziąć udział w zajęciach pokazowych RUGBY TAG, przygotowanych i poprowadzonych przez zawodnika klubu sportowego Juvenia pana Łukasza Kościelniaka. Uczniowie poznali wersję bezkontaktową tej gry. Rugby to dyscyplina mało znana, jednak bardzo ciekawa, dlatego wzbudziła wielkie zainteresowanie wśród uczniów. Było wiele emocji, śmiechu i zabawy. Nasz gość w imieniu Polskiego Związku Rugby podarował naszym uczniom prezent w postaci kompletu pomocy do gry (pasy na rzepy i tagi). Mamy nadzieję na podtrzymywanie kontaktów i pomoc w nauce oraz doskonaleniu umiejętności w tej dyscyplinie.

przygot. A.PrycBieganie to nasz styl życia.

7 maja 2013r. w Parku Miejskim im. Henryka Jordana odbyły się VI Biegi Przełajowe Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 o Puchar Dyrektora Szkoły. Zawodom przyświecało następujące motto:
"Biegacz to nie ten, który szybko biega. To ten, który nie ustaje w walce". Piękna, słoneczna pogoda zachęciła uczniów do startu w biegach. Dystans uzależniony był od wieku i możliwości ruchowych dziecka. Zawodników z całych sił dopingowali nauczyciele, wychowawcy, a nawet osoby które zażywały w parku odpoczynku. Zwycięzcy z satysfakcją stawali na podium, wysłuchiwali uroczystej famfary na swoją cześć i odbierali z rąk Pani Dyrektor medale, puchary oraz sprzęt sportowy.
Wszystkim zawodnikom gratulujemy zaangażowania i woli walki, a kibicom dziękujemy za gorący doping od startu do mety.

przygot. B.Czyżycka, K.WalSNOWSHOEING

SNOWSHOEING To bieg na rakietach śnieżnych, nowa dyscyplina, w której może każdy rywalizować i odnosić sukcesy.
14 lutego 2013 w Radwanowicach odbyły się II Małopolskie Biegi na Rakietach Śnieżnych organizowane przez Fundację im. Brata Alberta oraz Olimpiady Specjalne Małopolskie.
Nasi uczniowie odnieśli wielki sukces:
Agnieszka Kociołek 50m - I miejsce
Mateusz Gruca 50m - I miejsce
Rafał Ogórek 50m - I miejsce
Jan Wordliczek 50m - II miejsce
Piotr Warchoł 100m - I miejsce
Cieszymy się i gratulujemy zwycięzcom.

Przygot. B.Czyżycka, K.WalŻyciowy rekord Mikołaja

15 listopada 2012 w Tarnowie odbył się II Tarnowski Miting Pływacki Osób Niepełnosprawnych. Nasi uczniowie nigdy nie przepuszczają okazji do zmierzenia się z innymi w sportowej rywalizacji. Także i tym razem stanęli w szranki. Największy sukces odniósł Mikołaj Fitowski w stylu dowolnym na 50 m, który nie tylko zajął pierwsze miejsce w tej konkurencji, ale również ustanowił swój REKORD ŻYCIOWY: 37,40 s.
Mikołajowi gratulujemy sukcesu i życzymy następnych, równie wspaniałych osiągnięć.

Przygot.B.Czyżycka, K.WalW kolarstwie też mamy sukcesy

W dniach 31.05-3.06.2012 w Augustowie odbył się II Ogólnopolski Miting Kolarski Olimpiad Specjalnych, w którym uczestniczyli sportowcy z naszej szkoły. Tam również świętowaliśmy skukcesy. Rafał Ogórek zajął II miejsce na dystansie 500m w jeździe na czas oraz III miejsce w kolarstwie szosowym na dystansie 500m. Mikołaj Fitowski zajął V miejsce na dystansie 5 km w jeździe na czas, także V miejsce na dystansie 5km w kolarstwie szosowym.
Naszym medalistom serdecznie gratulujemy!

Przygot.B.Czyżycka, K.WalSzybciej, dalej, wyżej

Agnieszka Kociołek reprezentowała Małopolskę w VI Lekkoatletycznym Mitingu Ogólnopolskim Olimpiad Specjalnych w Koninie w dniach 28-30 września 2012. Jej siła walki, zaciętość i upór doprowadziła do zdobycia srebrnego medalu w rzucie piłeczką palantową.
Gratulujemy, czekamy na złoto!

Przygot.B.CzyżyckaBędę dzielny w swym wysiłku

Te słowa towarzyszyły niepełnosprawnym pływakom podczas odbywającego się 25.09.2012 Mitingu Pływackiego na obiektach TS Wisła. Po raz trzeci Zespół Szkół Specjalnych nr 4 w Krakowie był organizatorem zawodów sportowych w pływaniu we współpracy z Olimpiadami Specjalnym Polska - Małopolskie. Uroczystego otwarcia dokonała dyrektor ZSS nr 4 mgr Iwona Pasznicka-Longa. W imprezie wzięło udział 35 zawodników z 10 sekcji Olimpiad Specjalnych Małopolski startowało w 5 konkurencjach. Na trybunach kibicowali zaproszeni goście, rodzice i przyjaciele niepełnosprawnych zawodników. Pomimo zaciętej walki i rywalizacji imprezie towarzyszył uśmiech, radość i dobra zabawa. Rozdano medale, puchary i dyplomy. Hymn i flaga Olimpiad Specjalnych wzruszyły, ale także uświadomiły organizatorom znaczenie tej imprezy.
Do zobaczenia za rok.

Przygot.B.CzyżyckaNasze sukcesy w Turnieju Bocce

20-23.września 2012 na obiektach AWF Kraków odbył się III Ogólnopolski Turniej Bocce Olimpiad Specjalnych. Wśród 100 sportowców z 15 oddziałów regionalnych było dwóch zawodników z naszej szkoły: Rafał Ogórek i Krystian Tytko. Rafał zdobył w grze pojedynczej brązowy medal, w grze drużynowej wywalczył srebro. Krystian w grze pojedynczej i drużynowej zdobył srebro. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Przygot. B.Czyżycka, K.WalX Ogólnopolski Miting Pływacki w Chrzanowie

26. Października 2011 roku reprezentacja Gimnazjum nr 55 wzięła udział w X Ogólnopolskim Mitingu Pływackim w Chrzanowie organizowanym przez Fundację Brata Alberta. Tradycyjnie już nasi pływacy odnieśli same sukcesy!

Oficjalne wyniki naszych Uczniów biorących udział w mitingu pływackim
28.09.2010


Fitowski Mikołaj: 50 m stylem dowolnym, III miejsce
50m stylem dowolnym, II miejsce
Chudy Bartosz: 25m stylem grzbietowym, I miejsce
Tytko Krystian: 25m stylem dowolnym, III miejsce
Ogórek Rafał: 25m stylem dowolnym, V miejsce
Kociołek Aga: 25m stylem dowolnym, III miejsce
Fitowski M., Tytko K., Chudy B.: sztafeta 3*25m stylem dowolnym, III miejsceII Małopolski Miting Pływacki

'Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku'. Te słowa otworzyły II Małopolski Miting Pływacki, którego organizatorem był Zespół Szkół Specjalnych Nr 4 w Krakowie, przy współudziale Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne - Małopolska. W zawodach, które odbywały się na Basenie Akademii Górniczo - Hutniczej, wzięło udział ponad 50 zawodników z 11 sekcji pływackich szkół i placówek edukacji specjalnej z Krakowa i Małopolski.

Poziom zawodów był bardzo wysoki, rywalizacja fair play, dobra zabawa i przyjacielska atmosfera towarzyszyły zawodnikom przez cały czas trwania mitingu. Dzięki pływaniu młodzi ludzie z niepełnosprawnością intelektualną mają pasję, która wypełnia ich życie. Mogą realizować się w sporcie. Dzięki pływaniu ich marzenia stają się rzeczywiste. Uczestnicy mitingu walczyli z ogromnym sercem i poświęceniem. Odnieśli sukces - nie było przegranych, byli tylko zwycięzcy. Taka jest idea organizowania olimpiad specjalnych. Impreza nie odbyłaby się, gdyby nie pomoc i dobra wola wielu sponsorów. Oby więcej projektów w naszym mieście, a być może doczekamy się kolejnych olimpijczyków...III Biegi Przełajowe o Puchar Dyrektora Szkoły

Już po raz trzeci na Błoniach 30 kwietnia 2010 uczniowie naszej szkoły spotkali się na Biegach Przełajowych o Puchar Dyrektora szkoły. Pogoda dopisała, nastroje bojowe, każdy dał z siebie wszystko w czasie biegu.
Zapraszamy do zapoznania się z wynikami oraz obejrzenia kilku zdjęć z tej imprezyWojewódzkie Biegi Przełajowe Szymbark 2010

Trzydziestego września 2010 roku nasi uczniowie, pod opieką panów Łukasza Marszałka oraz Arkadiusza Pryca wzięli udział w Wojewódzkich Biegach Przełajowych Szymbark 2010. To już tradycja, że w sportach wszelakich jesteśmy najlepsi, lub tuż za najlepszymi.
I tak było i tym razem.
W kategorii Chłopcy 1993 - II miejsce zdobył Wojtek Pilch z IIIA
A w kategorii Chłopcy 1994 - III miejsce padło łupem Daniela Naparta z IIA
W zawodach startowały także dziewcżęta z klasy III A i IA Klaudia Szaraczyńska i Klaudia Gabara

Małopolski Miting Pływacki 2010

W zawodach pływackich rozegranych na basenie AGH wzięło udział 50 zawodników z 15 sekcji pływackich szkół i placówek edukacji specjalnej z całej Małopolski.
Nasza szkoła zdobyła 6 złotych, 2 srebrne medale. Gratulujemy!

Serdeczne podziękowania należą się szczególnie Państwu Barbarze i Piotrowi Fitowskim, bez pomocy których ta impreza by się nie odbyła. Dziękujemy również Państwu Krystynie i Wiesławowi Gudowskim, oraz "Degro-Technika S.J." A. Grochowalski i Swoboda, "MTK Morion S.J." Stankiewicz Kurdziel, D. Kruczek, "Elsta"II Biegi Przełajowe o Puchar Dyrektora Szkoły


30 kwietnia 2009 na Krakowskich Błoniach odbyły się drugie już Biegi Przełajowe o Puchar Dyrektora Szkoły. Tym razem do wspólnej zabawy zaprosiliśmy także uczniów z innych szkół.Razem z nami w biegach startowali uczniowie z SOSW nr 2 i SOSW nr 4 w Krakowie. Biegało nas w sumie ponad 140 osób! Jak zwykle bawiliśmy się świetnie, nie tylko zawodnicy, także nauczyciele, którzy dopingowali nas do zachrypnięcia. Jeśli nie wierzycie, obejrzyjcie fotorelację z zawodówZwyciężamy w Turnieju Koszykówki

W listopadzie 2009 w Krakowie odbył się Turniej Koszykówki zorganizowany przez Fundację Sprawni Razem. Nasz mieszany, damsko - męski zespół nie dał szans innym drużynom i zdobyliśmy pierwsze miejsce. Naszym sportowcom serdecznie gratulujemy!!

Przygot. K.WalZdobywamy III miejsce w
Ogólnopolskim Turnieju Piłki Nożnej

26.09.2009 w Skotnikach odbył się Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej na trawie. Uczniowie naszej szkoły zostali poproszeni o reprezentowanie w tym turnieju Małopolski. W zawodach oprócz uczniów uczestniczyła też jedna uczennica, która pełniła rolę rezerwowego bramkarza. Nasi uczniowie wraz ze swoją drużyną zdobyli trzecie miejsce, pozostawiając w pokonanym polu m.in. bardzo silną reprezentację województwa Pomorskiego. Serdecznie gratulujemy!!I Biegi przełajowe o Puchar Dyrektora Szkoły


1 Czerwca 2008 Cała nasza szkoła ruszyła na Krakowskie Błonia. W tym dniu bowiem odbyły się Pierwsze Biegi Przełajowe o Puchar Dyrektora Szkoły. Uczestniczyliśmy w nich wszyscy. Młodsi i starsi, ci którzy biegają dobrze i ci którym wychodzi to troszeczkę słabiej. I wszyscy wygraliśmy. Najlepsi otrzymali z rąk Pani Dyrektor puchary, medale, dyplomy oraz nagrody pocieszenia. Nad całością imprezy czuwali Pani Bogusia Czyżycka oraz Panowie Łukasz Marszałek, Arek Pryc i Łukasz Józkowicz.
Nasi wychowawcy i nauczyciele w tym roku jeszcze nie biegali, ale jesteśmy pewni, że w przyszłym roku dadzą się skusić i też do nas dołączą.

Przygot. K.Wal

Pływać każdy może


Drugie Biegi Przełajowe o Puchar Dyrektora Szkoły


Pierwsze Biegi Przełajowe o Puchar Dyrektora Szkoły


Jesteśmy wysportowani


Turniej Piłkarski


Halowy turniej piłkarski


Zawody pływackie w Myślenicach


Spotkanie ze strażakami


O zdrowiu na wesoło


Zawody Sportowe


Turniej Koszykówki