Razem się bawimy, razem się kształcimy
Odblaskowa szkoła

AKCJA ODBLASKOWA SZKOŁA
W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 44 W KRAKOWIE

Nasza szkoła podstawowa została zgłoszona do konkursu "Odblaskowa szkoła". Konkurs zorganizowany był przez Wydział Ruchu Drogowego Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolskie Kuratorium Oświaty, Małopolski Urząd Wojewódzki, Małopolski Urząd Marszałkowski. Jego celem było:


Konkurs trwał cały wrzesień.
Założenia konkursu w naszej szkole zostały zrealizowane w następujący sposób:

ELEMENTY ODBLASKOWE MOGĄ URATOWAĆ ŻYCIE
Prawo o ruchu drogowym o elementach odblaskowych

Dziecko w wieku do lat 15, poruszające się po drodze po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych (kamizelka, opaski) w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Tak brzmi art. 43 ust. 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Dlaczego odblaski są tak ważne?

Kierujący na drodze oświetlonej tylko reflektorami auta dostrzega ubranego na ciemno pieszego idącego poboczem z odległości około 30-40 metrów. Ale uwaga! Tak jest przy suchej jezdni i braku opadów atmosferycznych. Jeśli jezdnia jest mokra, pada deszcz, a nadjeżdżające z przeciwka pojazdy oślepiają, kierowca może dostrzec takiego pieszego dopiero z odległości około 10-15 metrów, albo nawet mniejszej. Co to oznacza? Od chwili zauważenia przez kierowcę przeszkody do rozpoczęcia efektywnego hamowania upływa przeciętnie 1 sekunda. Auto w ciągu tej 1 sekundy, przy prędkości 90km/h, pokonuje 25 metrów! Jeśli zatem kierowca jadący z prędkością 90 km/h dostrzeże pieszego z odległości 10 metrów, nie zdąży nawet nacisnąć pedału hamulca! Z tą właśnie prędkością uderzy w człowieka! Skutki nietrudno sobie wyobrazić... Na domiar złego piesi bardzo często idą prawą stroną drogi, a nie lewą, tak jak powinni. Są zatem zwróceni plecami do nadjeżdżających samochodów. Idąc pewien czas poboczem człowiek przyzwyczaja się do odgłosów przejeżdżających pojazdów i zwraca na nie mniejszą uwagę. Wystarczy niekiedy niewielkie odchylenie pieszego w stronę jezdni, spowodowane np. omijaniem kałuży na poboczu, by doszło do potrącenia. Przede wszystkim jednak piesi popełniają kardynalny błąd, uważając, że jeśli oni widzą światła reflektorów nadjeżdżającego samochodu, to kierowca też musi ich widzieć. Nic bardziej błędnego!

Odblask daje szansę!

Elementy odblaskowe nowych generacji są widoczne dla kierowcy z odległości od 200 do 1000 metrów. Jeżeli pieszy założy kamizelkę czy opaskę odblaskową, to znacznie zwiększa szansę na wcześniejsze jego zauważenie przez kierowców. W takiej sytuacji może zostać dostrzeżony nawet ze 150 metrów. Zauważenie na poboczu migocącego elementu odblaskowego wskazuje kierującemu, że znajduje się tam prawdopodobnie człowiek. Dystans 200 metrów daje już ogromną szansę na bezpieczną reakcję kierowcy, ominięcie pieszego lub zmniejszenie prędkości. A zatem taka niewielka opaska odblaskowa może uratować życie naszemu dziecku!