Razem się bawimy, razem się kształcimy
Przez zabawę do wiedzy!

Dzień Projektów Edukacyjnych 2014

We wszystkich szkołach w Polsce uczniowie realizują w gimnazjum projekt edukacyjny. Również w naszym gimnazjum młodzież pracuje tą metodą. Tradycyjnie taki projekt edukacyjny wykonywany jest w klasie drugiej. W roku szkolnym 2013/2014 zaangażowana była klasa IIB gimnazjum oraz troje uczniów z klas trzecich. Uczniowie pod okiem swoich opiekunów pracowali przez około 2 miesiące - od początku kwietnia do czerwca. Tematy, które zostały sformułowane przez 3 - 4-osobowe grupy zapowiadały, że i w tym roku będzie niezwykle interesująco! 10 czerwca 2014 roku był Dniem Projektów Edukacyjnych, podczas którego uczniowie zaprezentowali się przed całą społecznością szkolną.

Pierwsza grupa czyli uczniowie z klas trzecich A pracowała pod okiem pani Krysi Wal. Temat, którym się zajęli to: "Jak powstaje gazetka szkolna?" Efektem ich pracy były trzy różne gazetki, do których uczniowie pisali artykuły, zbierali fotografie i opracowali szatę graficzną. Trudno byłoby te gazetki odróżnić od profesjonalnych. Aż żal, że nasi gimnazjalni "dziennikarze" którzy wykazali się takim talentem i umiejętnościami rozejdą się już do innych szkół…


Druga grupa pod serdeczną opieką pani Magdy Sulickiej stworzyła "Kompozycje kwiatowe w donicy balkonowej". Uczennice i pani nauczycielka włożyły swoje serca, aby stworzyć doskonałe warunki dla pięknych i kolorowych roślin. Nie tylko zasadziły kwiaty, ale i własnoręcznie ozdobiły donice techniką decoupage. Aż trudno było oderwać wzrok - zarówno od naszych "ogrodniczek", jak i od stworzonych przez nie kompozycji.

Trzecia grupa, pracując pod czujnym okiem pani Małgosi Zabielnej zajęła się tematem: "Legendy, które tworzyły Kraków". Uczniowie nie tylko przeczytali wiele ciekawych legend, ale też własnoręcznie je zilustrowali! Przeprowadzili też porywający quiz wśród gimnazjalistów, który sprawdzał ich wiedzę w tej dziedzinie. Co wydaje się jednak najciekawsze, młodzież opracowała autorską ścieżkę turystyczną śladami legend krakowskich. Czekamy teraz na wycieczkę po Krakowie ścieżką, którą zaprojektowali nasi "przewodnicy".

Czwarta grupa odkrywała kulturę i obyczaje Turcji wraz z opiekunem Andrzejem Głuszkiem. Temat projektu brzmiał: "Jak przygotować azjatycką kolację na polskim stole?" Uczniowie wykorzystali fakt, że w tym roku w naszej szkole pracuje wolontariusz, który pochodzi właśnie z Turcji. Mieli więc najlepszą okazję, aby zapoznać się z potrawami i obyczajami z jego rodzinnych stron. Nie było łatwo, bo nasz wolontariusz słabo jeszcze mówi po polsku, jednak uczniowie spisali się na medal! Mogliśmy to sprawdzić podczas prezentacji, kosztując przyrządzonych przez nich potraw. Nasi "kucharze" zasłużyli na złotą patelnię!

przygot.A. Bacia, K.Wal