Razem się bawimy, razem się kształcimy
Projekt edukacyjno-patriotyczny

Miesiąc z polskim bohaterem 2012

Celem projektu jest przybliżenie uczniom szkoły podstawowej oraz gimnazjum, sylwetek polskich postaci historycznych minionego wieku. Wśród nich są nie tylko wojskowi, ale również duchowni, pedagodzy, czy też po prostu ludzie dobrej woli, bo przecież bohaterem można było zostać na różne sposoby. Każda z klas biorących udział w projekcie ma przypisanego bohatera oraz miesiąc, podczas którego będzie się przygotowywać do prezentacji. Forma prezentacji jest dowolna, podobnie jak dobór do niej materiałów.

Aby obejrzeć fotografie kliknij na miniaturkę. która znajduje się na końcu strony!

8 listopada 2012 r. odbyła się pierwsza odsłona projektu. Uczniowie klasy II B zaprezentowali w formie multimedialnej oraz za pomocą plakatów, postać ppłk Władysława Steblika. Zaproszeni gimnazjaliści mieli okazję poznać niezwykłe losy wspominanego bohatera, jako oficera Wojska Polskiego oraz dyplomaty, wykonującego zagraniczne misje dla rządu II RP. Ozdobą prezentacji były przedstawione przez uczniów pamiątki po Władysławie Stebliku: dyplomy, zdjęcia oraz prace naukowe podpułkownika.

Za nami drugie spotkanie w ramach projektu "miesiąc z polskim bohaterem". Odbyło się ono 4 grudnia, a jego gospodarzami byli uczniowie klasy 4 szkoły podstawowej. Z pomocą nauczycieli zaprezentowali oni postać Józefa Piłsudskiego, którego zasługi dla Polski były inspiracją dla naszych uczniów przy tworzeniu prezentacji. Część pierwsza spotkania, dotyczyła najważniejszych momentów z życia i działalności Naczelnika Państwa, które nasi uczniowie przedstawili w formie ciekawych ilustracji. Drugą część wypełniła specjalna krzyżówka, której uzupełnienie było dziełem wszystkich uczniów. Wykazali się oni przy tym bardzo dużą wiedzą, zdobytą nie tylko w szkole, ale i poza nią. Klasie 4a gratulujemy wzorowego przygotowania prezentacji i życzymy dalszych sukcesów.

31 stycznia 2013 roku odbyło się trzecie spotkanie w ramach "miesiąca z polskim bohaterem", jego organizatorem była klasa V szkoły podstawowej. Tym razem pokaz miał nieco inną formę. Najpierw uczniowie zaprezentowali w formie plakatów, życie i karierę wojskową generała Władysława Sikorskiego, a następnie obejrzeli fragment filmu dokumentalnego, ukazującego tragiczną śmierć bohatera u wybrzeży Gibraltaru. Przedstawiona w filmie symulacja katastrofy "Liberatora", na pokładzie którego zginął generał, wywarła duże wrażenie na uczniach i dała okazję do krótkiej pogadanki na temat jej okoliczności. Prezentacja klasy V była ciekawa i różnorodna, a co najważniejsze, ukazała w bardzo przystępny sposób sylwetkę generała Sikorskiego.

19 lutego 2013 r. uczniowie klas IV - VI szkoły podstawowej odwiedzili Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, gdzie wzięli udział w warsztatach bronioznawczych oraz zwiedzili wystawę stałą "Polskie Państwo Podziemne i jego siły zbrojne". Wyjście zostało zorganizowane w ramach "Miesiąca z polskim bohaterem" i było również okazją do zapoznania się z sylwetką Stefana "Grota" Roweckiego, jednego z komendantów Armii Krajowej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty, gdzie nasi uczniowie poznawali różne typy uzbrojenia, używanego przez żołnierzy Armii Krajowej. Nie zabrakło również chętnych do obsługi CKM - u "Gurionow" oraz karabinu przeciwpancernego "Ur". W tej roli nasi uczniowie spisali się na medal!